Науково-педагогічними працівниками кафедри офтальмології Національного університету охорони здоров'я України імені П. Л. Шупика виконується ініціативно-пошукова НДР «Розробка нових методів діагностики, лікування та профілактики рефракційних, запальних, дистрофічних і травматичних захворювань органу зору та їх клініко-експериментальне обґрунтування» (№ Державної реєстрації 0120U105324, 2020 – 2025 рр.), в рамках якої заплановано виконання 18 дисертаційних робіт. На базі кафедри з 2002 року працює спеціалізована Вчена рада за спеціальністю «Офтальмологія» по захисту кандидатських і докторських дисертацій, а з 2015 року перереєстрований і випускається журнал «Архів офтальмології України».
Основними напрямками наукових досліджень кафедри є розробка нових методів хірургічного лікування катаракти з імплантацією штучного кришталика, діагностика та лікування вітреоретинальної патології, діагностика та лікування глаукоми, розробка нової техніки вимірювання оптичних аберацій, розробка моделі українського факоемульсифікатора, розробка та впровадження способів визначення біомеханічних властивостей фіброзної капсули ока при патологічних станах, діагностика та лікування патології органу зору у дітей, діагностика та лікування захворювань рогівки, малоінвазивна хірургія, діагностика та лікування судинних захворювань органу зору, лазерні методики лікування очних захворювань, онкоофтальмологія.
Результати НДР «Розробка нових методів діагностики, лікування та профілактики рефракційних, запальних, дистрофічних і травматичних захворювань органу зору та їх клініко-експериментальне обґрунтування» за 2023 рік лягли в основу 60 наукових праць, серед яких 17 статей у фахових виданнях (з них 3 у виданнях, індексованих в SCOPUS).
Про науковий авторитет кафедри офтальмології говорить регулярна організація на її базі міжнародних конференцій.
2023 рік
Впродовж 2023 року працівники кафедри офтальмології Національного університету охорони здоров'я України імені П. Л. Шупика брали активну участь у науково-практичних конференціях з міжнародною участю : «Офтальмологічна весна без консервантів», «Своє дитинство треба бачити`2022», ХXIV НАЦІОНАЛЬНИЙ КОНГРЕС КАРДІОЛОГІВ УКРАЇНИ , « Практична офтальмологія. Медичні та екологічні проблеми сучасності», «Філатовські читання», Retina Lviv 2023, «Рефракційний пленер`2023», GLAUCOMA +2023, OPHTYALMICHAB 2023.
За матеріалами науково-практичних конференцій з міжнародною участю «Своє дитинство треба бачити`2023» та «Рефракційний пленер`2023», « Практична офтальмологія. Медичні та екологічні проблеми сучасності», « Філатовські читання», Retina Lviv 2023, GLAUCOMA +2023, OPHTYALMICHAB 2023 опубліковано збірники тез.
Працівники кафедри офтальмології Національного університету охорони здоров'я України імені П. Л. Шупика є постійними учасниками європейських і міжнародних конференцій, конгресів, з’їздів офтальмологів.
З 8 по 12 вересня 2023 року в Відні пройшов 41-й ювілейний Конгрес Європейського товариства катарактальних та рефракційних хірургів (THE EUROPEAN SOCIETY OF CATARACT AND REFRACTIVE SURGEONS, ESCRS ), який акредитований Європейською радою з акредитації безперервної медичної освіти (EACCME®). ESCRS, що нараховує майже 7500 членів з 130 країн світу, є важливою глобальною платформою в галузі офтальмології. Працівники кафедри офтальмології Національного університету охорони здоров'я України імені П. Л. Шупика взяли активну участь у заході, який є знаковою та найбільш масштабною подією, що об’єднує офтальмологів різних країн світу.
5-8 жовтня 2023 року в Амстердамі проходив 23-й конгрес , де працівники кафедри офтальмології також прийняли активну участь.
Професор Панченко Ю.О. виступила с доповіддю «Щодо особливості викладання окремих розділів офтальмології під час воєнного стану в Україні» на IV International Scientific and Practical Conference «Modern directions of development of science and technology» в Ліверпулі та про «Вплив військового стану на методичні особливості викладання офтальмології в закладах післядипломної освіти» на
5th International scientific and practical conference “Prospects of modern science and education” у Стокгольмі.
Професор Могілевський С.Ю доповідав у Хельсінки на 14 міжнародної конференції Prospects for the development of science and the environment «О факторах ризику макулярного набряку у хворих цукровим діабетом другого типу».
Кафедра офтальмології Національного університету охорони здоров'я України імені П. Л. Шупика прийняла активну участь у науково-практичній конференції з міжнародною участю Retina Lviv 2023. З науковими доповідями виступили професор Путієнко О.О., професор Могілевський С.Ю., професор Панченко Ю.О.
Також співробітники кафедри приймали участь у науково-практичної конференції з міжнародною участю GLAUCOMA +2023.
Одна з найбільш масштабних офтальмологічних подій в Україні - науково-практична конференція з міжнародною участю OPHTYALMICHAB 2023 також не пройшла поза увагою нашої кафедри. Співробітники кафедри мали доповіді у кожній секції конференції. На секції рефракційної хірургії професор Могілевський С.Ю., професор Панченко Ю.О. виступили з доповідями «Нові етіологічні чинники ускладнень ексимерлазерної корекції аметропії» та «Нові фактори ризику незадовільного рефракційного результату ексимерлазерної корекції аметропії». На секціЇ Офтальмологічний лабіринт були представлені доповіді професора Путієнко О.О., професора Панченко Ю.О. «Регмантогенне відшарування сітківки. Клінічні випадки. Відновлення зору» та «Результати вітреоретінольної хірургії далеко розвинутої проліферативно діабетичної ретинопатії. Чи оперувати?».
Також доповідь на дуже актуальну тему – « Особливості реконструкції периорбітальної ділянки після мінно-вибухової травми під час військових дій» зробила асистент Денисюк О.Ю.