Google search

На засіданні колегії МОЗ України під головуванням міністра охорони здоровʼя Віктора Ляшка обговорили низку ключових ініціатив для медичної галузі.

Зокрема, перший заступник міністра охорони здоровʼя України Сергій Дубров доповів про реформування системи інтернатури та запровадження нових спеціальностей. Члени колегії підтримала рішення МОЗ щодо запроваджених нещодавно змін до положення про інтернатуру.

За результатами обговорення колегія прийняла рішення про необхідність розширення кола медзакладів, в яких може здійснюватись працевлаштування та практична підготовка інтернів. Місця в інтернатуру визначатимуться відповідно до фактичної кадрової потреби таких закладів. Також було схвалено рішення щодо запровадження магістерської програми за спеціалізаціями «Протезування-ортезування» й «Терапія мови і мовлення», а також циклів спеціалізації за спеціальностями «Клінічна психологія», «Психотерапія», «Клінічне душпастирство», «Фармаконагляд», «Оцінка медичних технологій». 

Йшлося і про запровадження лікарської резидентури. Після обговорення члени колегії ухвалили рішення про затвердження підготовки лікарів-резидентів за спеціальністю «Нейрохірургія», а також про запровадження підготовки лікарів-резидентів за спеціальностями «Клінічна онкологія», «Онкогінекологія». Крім того, заслухали та погодили умови вступу до лікарської резидентури. Так, вступати на цю форму спеціалізації можуть:

лікарі, які завершили підготовку в інтернатурі, склали «Крок-3» не менше, ніж 85%, мають оцінку «відмінно» за результатами складання іспиту з опанування практичними навичками та вміннями в інтернатурі;

лікарі, які мають досвід роботи не менше одного року, склали «Крок-3» не менше, ніж 78%, мають оцінку «добре» за результатами складання іспиту з опанування практичними навичками та вміннями в інтернатурі;

лікарі-спеціалісти, які мають досвід роботи не менше трьох років (без вимог до успішності за результатами підготовки в інтернатурі). 

Програми та навчальні плани підготовки в лікарській резидентурі за відповідною спеціальністю розроблятимуться закладами вищої освіти (науковими установами) із залученням представників профільних медичних асоціацій з урахуванням вимог Європейської спілки лікарів-спеціалістів (European Union of Medical Specialists – UEMS) та розміщуватимуться на їх офіційних вебсайтах.

Ще одним блоком питань стало обговорення проєкту Концепції послуг, повʼязаних із залежністю від психоактивних речовин. Відповідно до звіту управління ООН з наркотиків та злочинності 2020 року, у світі за останні 10 років на 26% збільшилась кількість осіб, які вживають наркотики. Близько 5,6% населення планети вживали наркотики протягом останніх 12 місяців. При цьому кожен девʼятий з них має залежність. В Україні ситуація з вживанням психоактивних речовин (далі ПАР) є актуальною й загострюється через повномасштабну війну.

А тому МОЗ активно працює над впровадженням ефективної системи послуг, повʼязаних із залежністю від ПАР. Важливим кроком на цьому шляху є прийняття Концепції послуг, повʼязаних із залежністю від психоактивних речовин, включаючи алкоголь. Після розгляду й обговорення цей документ одностайно схвалено колегією.

«Концепція розроблена в межах Всеукраїнської програми ментального здоровʼя Ти як?”, яка реалізується за ініціативи першої леді Олени Зеленської. Її мета дати відповідь на виклики, які нині, через триваючу повномасштабну війну, набувають все більших масштабів й потребують нашої особливої уваги і якісного залучення, – зауважив міністр охорони здоровʼя Віктор Ляшко. – Тому працюємо над тим, щоб розвивати екосистему надання відповідних послуг. Для цього необхідно запровадити стандартизацію, забезпечити навчання й підготовку кадрів та розширювати мережу надавачів медичних послуг».

Серед осіб, які вживають ПАР, надзвичайно поширеними є психічні розлади. Тісний звʼязок між вживанням ПАР і психічними розладами призводить до того, що загальне погіршення стану психічного здоровʼя, що відбувається внаслідок війни в Україні, сприяє вживанню ПАР серед населення. А тому особливої актуальності набуває розбудова якісних, заснованих на доказовій базі моделей надання послуг, повʼязаних із вживанням ПАР, починаючи від раннього скринінгу, забезпечення доступу до подальшої діагностики та відповідних послуг різної інтенсивності залежно від потреб пацієнта та ступеню залежності. 

На засіданні колегії було також вирішено опрацювати питання змін до пакетів ПМГ з метою їх реалізації у 2025 році щодо умов закупівлі послуг за напрямами:

Психіатрична допомога дорослим і дітям у стаціонарних умовах.

Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах.

Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги. 

За публікацією сайту https://www.kmu.gov.ua/news/kolehiia-moz-rozghlianula-pytannia-zmin-do-internatury-likarskoi-rezydentury-ta-skhvalyla-proiekt-kontseptsii-posluh-poviazanykh-iz-zalezhnistiu-vid-psykhoaktyvnykh-rechovyn

Оцініть матеріал

Актуальність матеріалу: 50% - 1 Голосів
Корисність матеріалу: 50% - 1 Голосів
Доступність матеріалу: 50% - 1 Голосів

Загальна оцінка матеріалу

Читайте також