Днями в Україні відбулася знакова подія для медичної спільноти та пацієнтів, які чекали на трансплантацію. Серед посмертних донорів був 13-річний хлопчик з Одещини, який, на жаль, помер через інсульт. Його родина, незважаючи на складний емоційний стан, прийняла важливе рішення – подарувати шанс на життя іншим, пожертвувавши органи сина для трансплантації.
Відкриваючи Круглий стіл Голова Ради Української діабетичної федерації Валентина Очеретенко зазначила: «Наша ціль - реальні дії. Незважаючи на війну ми маємо навіть певний прогрес, але нам потрібен комплексний підхід. Щоб забезпечити досягнення цілей бракує структурованого плану – «Національного плану дій з профілактики цукрового діабету та його ускладнень» орієнтованого на Резолюцію Європейського Парламенту від 23 листопада 2022 року «Про профілактику, контроль та покращення догляду за хворими на цукровий діабет в Європейському Союзі».
У Круглому столі взяли участь Народний депутат України, Заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Оксана Дмитрієва, заступник директора Інституту ендокринології та обміну речовин НАМН України Любов Соколова, Народний артист України, почесний президент Української діабетичної федерації Богдан Бенюк, керівник Північної мірегіональної дирекції НСЗУ Вікторія Мілютина.
У прес-релізі Круглого столу «Про загальну доступність послуг охорони здоров’я 2024» зазначено, що щонайменше 4,5 мільярда людей – більше половини населення світу – не мають доступу до основних медичних послуг. Фінансовий захист поступово погіршувався протягом останніх 20 років: 2 мільярди людей відчувають фінансові труднощі через витрати на охорону здоров'я з власної кишені. Тому заходи до Дня загальної доступності до послуг охорони здоров’я у 2024 зосереджені на заклику до країн втілити свої зобов'язання щодо покращання доступності до послуг охорони здоров’я у законах, бюджетах, політиках і програмах, які сприятимуть зниженню фінансових бар'єрів у доступі до основних медичних послуг і товарів, особливо для найбідніших і найуразливіших верств населення.
Зокрема зазначалося про доступність діабетичної допомоги в Європі, оскільки Європа потерпає від цунамі діабету - настільки серйозної кризи громадського здоров'я, що вона загрожує системам охорони здоров'я та економічному прогресу ЄС. У 2021 році витрати, пов'язані з діабетом, в Європі склали приблизно 170 мільярдів євро, що становить 19,6% світових витрат на діабет. Середньорічні витрати на одну людину з діабетом у Європі становили близько 2 760 євро. Хронічне недофінансування лікування діабету призводить до ще більш довгострокового фінансового та економічного болю.
14 листопада, з нагоди Всесвітнього Дня діабету, Міжнародна діабетична федерація організувала захід під назвою «Переосмислення здоров'я в ЄС задля сталого майбутнього».
Також йшлося про доступність діабетичної допомоги в Україні в умовах війни. Навіть переживши понад 1000 днів жорстокої війни, система охорони здоров'я України в цілому продовжує функціонувати. Але спіралеподібне зростання витрат, логістичні перешкоди та пошкоджена інфраструктура роблять доступність до основних послуг все більш складним для дедалі більшої кількості цивільного населення, зокрема, для людей з діабетом. Близько 454 млн. доларів США отримає Україна від Світового банку в рамках нового системного проєкту «Трансформація охорони здоров’я шляхом реформи та інвестицій в ефективність». Маємо надію що частина цих коштів буде спрямована на збільшення доступності діабетичної допомоги.
Про діяльність Української діабетичної федерації в умовах війни йшлося у виступі асистента кафедри паліативної та хоспісної медицини НУОЗ України імені П.Л. Шупика Наталії Кожан, виконавчого директора Української діабетичної федерації, заслуженого лікаря України.
Завідувач кафедри паліативної та хоспісної медицини НУОЗ України імені П.Л. Шупика, доктор медичних наук професор Анатолій Царенко виступив з повідомленням «Доступність паліативної допомоги в Україні в умовах війни».
На завершення Круглого столу Голова Ради Української діабетичної федерації Валентина Очеретенко зазначила: «Наша ціль, незважаючи на війну, розробити та підтримати «Національний план дій профілактики та контролю цукрового діабету в Україні», спираючись на Резолюцію Європарламенту від 23 листопада 2022 року «Про профілактику, контроль та покращення догляду за хворими на цукровий діабет в Європейському Союзі», щоб був рух у напрямку підвищення доступності діабетичної допомоги для кожного. Бо кожна людина має право на життя, кожна людина має право, якщо вона у скрутних обставинах, на допомогу ближнього, на допомогу родини, на допомогу держави.