Google search

Порушення принципів академічної доброчесності в медичній науці обговорили на робочій зустрічі міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка із заступником міністра освіти й науки Денисом Курбатовим та головою Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти Андрієм Бутенком. 

“Дотримання принципів академічної доброчесності – це основа розвитку медичної науки та зміцнення довіри до сфери охорони здоров’я загалом. Саме чесність, відповідальність і об’єктивність у дослідженнях дозволяють знаходити ефективні рішення для збереження здоров’я та життя людей. Порушення цих принципів ставить під загрозу не лише наукову репутацію, а й безпеку пацієнтів, тому підтримка високих стандартів етики у всіх аспектах медичної освіти та практики – спільна задача як медиків, так і освітян”

міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко

Учасники зустрічі розглянули випадки плагіату, фабрикацій і фальсифікацій результатів досліджень, використання російськомовних публікацій у фахових виданнях України та інші випадки академічної недоброчесності. 

Окрему увагу приділили діяльності спеціалізованих вчених рад при медичних університетах. Йдеться про систематичне виявлення фактів плагіату у дисертаціях, захищених у деяких із таких рад, щодо яких подано скарги до Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти (НАЗЯВО).

Зустріч стала початковим кроком до системної роботи, спрямованої на побудову дієвої моделі забезпечення академічної доброчесності у сфері медичної освіти та науки. Учасники скоординували спільні дії, які допоможуть виявляти і впливати на недоброчесних науковців під час виконання та захисту дисертацій:

  1. Визначити перелік спеціалізованих вчених рад під підозрою недоброчесності (виявлення плагіату у захищених в цих радах роботах).
  2. Здійснити моніторинг фактів плагіату у дисертаціях, які перебувають на розгляді у НАЗЯВО та ефективності систем забезпечення академічної доброчесності у закладах вищої освіти та наукових установах МОЗ.
  3. Застосувати передбачені законодавством заходи щодо спеціалізованих вчених рад та їхніх членів, які порушують правила академічної доброчесності.
  4. Розробити Кодекс академічної доброчесності закладів вищої освіти і наукових установ, що належать до сфери управління МОЗ.
  5. Вдосконалити процедуру конкурсного відбору наукових робіт у сфері охорони здоров’я для фінансування коштом державного бюджету та переглянути принципи утримання наукових установ.
  6. Посилити зовнішню і внутрішню системи забезпечення академічної доброчесності у закладах вищої освіти та наукових установах.

Наступним кроком міжвідомчої роботи стане створення системи моніторингу за якістю, ефективністю та рівнем практичного впровадження результатів наукових досліджень в межах єдиного науково-медичного простору, що може охоплювати заклади вищої освіти та наукові установи МОЗ та інших міністерств і відомств.

Публікація за матеріалами сайту МОЗ України

Оцініть матеріал

Актуальність матеріалу: 49.5% - 2 Голосів
Корисність матеріалу: 50% - 1 Голосів
Доступність матеріалу: 50% - 1 Голосів

Загальна оцінка матеріалу

Читайте також