Всесвітній день безпеки пацієнта, який відзначається щорічно 17 вересня, заснований Всесвітньою організацією охорони здоров'я у 2019 році. Мета цього дня − підвищити обізнаність важливості забезпечення безпечного лікування для кожного пацієнта.
У цілому, відпрацювання практичних навичок, критично важливі для забезпечення безпеки пацієнтів та покращення результатів лікування у фаховій діяльності лікаря-анестезіолога. Освоєння таких рутинних маніпуляцій як забезпечення прохідності дихальних шляхів, зокрема у випадках гострої дихальної недостатності або зупинки дихання є надзвичайно актуальним і має особливе значення для анестезіологів, лікарів медицини невідкладних станів та парамедиків.
Серед основних аспектів відпрацювання інтубації трахеї виокремлюють наступні: забезпечення прохідності дихальних шляхів, профілактика ускладнень, швидкість виконання, анатомічні особливості пацієнта, підвищення впевненості лікаря, робота в команді. Відсоток ускладнень при інтубації трахеї коливається і залежить від умов виконання маніпуляції, досвіду лікаря і стану пацієнта. Загальні дані по ускладненнях такі: труднощі інтубації – зустрічаються у 5-10%, травмування дихальних шляхів – 1-5%, гіпоксія – біль 1-2%, аспірація шлункового вмісту – 0,01-0,1%, ларингоспазм чи бронхоспазм – менше ніж 1%, пневмоторакс – менше ніж 0,01%.
Для уникнення подібних ускладнень необхідно проводити передінтубаційну оцінку пацієнта, застосування сучасних методів та обладнання. Використання симуляційних методів навчання допомагає лікарям-інтернам якісно опанувати цими складними професійними компетентностями.
На початку навчання лікарів-інтернів на кафедрі анестезіології та інтенсивної терапії були організовані заняття для відпрацювання практичних навичок із забезпечення прохідності дихальних шляхів, зокрема інтубації трахеї. Під час заняття активно використовувалися манекени, відбувалась імітацією виконання реального процесу встановлення ендотрахеальної трубки для проведення штучної вентиляції легень.
Заняття відкрив завідувач кафедри професор Олег Лоскутов, який висвітлив актуальність і важливість проблеми адекватного контролю прохідності дихальних шляхів у повсякденній анестезіологічній практиці.
Доценти Сергій Недашківський і Андрій Жежер та аспірант Андрій Вітовський на сучасному рівні продемонстрували практичне забезпечення прохідності дихальних шляхів з використанням інноваційних технологій та допомагали лікарям-інтернам під час відпрацюванню ними практичних навичок.
Даний захід є важливою частиною кафедральної політики, спрямованої на розширення практичної частини навичок та їх поєднання з теорією. Такий підхід організації освітнього процесу на кафедрі вже перевірено часом, забезпечує якість підготовки майбутніх лікарів, зокрема з питань своєчасного забезпечення прохідності дихальних шляхів. Після заняття відбулося обговорення досягнутих результатів, під час якого лікарі-інтерни зазначили, що проведені заходи дали змогу підвищити рівень практичної підготовки з багатьох аспектів контролю прохідності дихальних шляхів.