Минулого місяця українська делегація взяла участь у 10-й Конференції Сторін Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ), яка проходила в Панамі. Ключова подія останніх 4-х років у сфері подолання тютюнової епідемії зібрала понад 1100 делегатів з більш ніж 180 країн, а також представників організацій ООН, 4 міжурядових та 18 міжнародних неурядових організацій. Аспірант кафедри громадського здоров’я, епідеміології та екології Андрій Скіпальський, працівник бюро ВООЗ в Україні, також взяв участь у Конференції Сторін РКБТ з метою супроводу української делегації.
На сесії українська делегація представила звіт щодо прогресу у захисті населення від тютюну, підкреслила на прихильність та успіхи у виконанні РКБТ та її керівних принципів навіть у період гуманітарної кризи, спричиненою війною Росії проти України.
Досягнення України у подоланні епідемії вживання тютюну визнані на міжнародному рівні. 18 років тому країна доєдналася до РКБТ ВООЗ, єдиному міжнародного договору у сфері громадського здоров’я, який допомагає впроваджувати ефективні та науково доведені політики, захищати здоров'я та рятувати життя людей. З 11 липня 2023 року в Україні діє комплексний антитютюновий Закон №1978, норми якого базуються на положеннях РКБТ ВООЗ та імплементують положення директиви 2014/40/ЄС.
На 10-й Конференції Сторін РКБТ були представлені, обговорені та взяті до уваги цілий ряд аналітичних документів, які впливатимуть на політику з контролю над тютюном у наступні роки, зокрема:
- Спільний звіт Секретаріату Конвенції та ВООЗ щодо новітніх тютюнових виробів.
- Спільний звіт Експертної групи ВООЗ щодо імплементації статей 9 і 10 РКБТ ВООЗ (Регулювання вмісту та розкриття інформації про тютюнові вироби).
- Звіт робочої групи Секретаріату Конвенції щодо реклами, просування та спонсорство тютюну - зображення тютюну в розважальних ЗМІ.
- Звіт Секретаріату Конвенції щодо глобального прогресу у виконанні РКБТ.
- Комплексний звіт про дослідження та докази щодо новітніх тютюнових виробів, зокрема тютюнових виробів для нагрівання.
Сторони Конвенції обговорили та затвердили загальним консенсусом наступні рішення:
- Панамська декларація – документ, що підсумовує прогрес у боротьбі проти тютюну у світі та виставляє подальші пріоритети для національних та регіональних програм.
- Рішення щодо захисту навколишнього середовища від наслідків вживання тютюну.
- Рішення щодо шляхів обмеження транскордонної реклами та спонсорства тютюнових виробів.
Довідка:
За останнім дослідженням ВООЗ (2023 р.) в Україні щоденними споживачами тютюнових виробів є 23,0% дорослого населення (37,5% чоловіків та 11,1% жінок). Електронні сигарети вживають 3,3% (4,2% чоловіків та 2,5% жінок). Тютюнові вироби для нагрівання вживають 3% (3,4% чоловіків та 2,7% жінок). У період з 2010 по 2017 роки поширеність куріння скоротилася на 20%, згідно з дослідженнями ВООЗ (2018). Сьогодні приблизно 20% дорослого населення у світі споживають тютюнові вироби, тоді як у 2000 році таких споживачів було близького 30%.
На фото: Андрій Скіпальський, керівник відділу неінфекційних захворювань Бюро ВООЗ в Україні, аспірант кафедри громадського здоров'я, та Лілія Олефір, Директор європейської неурядової організації «Smoke-Free Partnership», під час Конференції Сторін РКБТ ВООЗ в Панамі.
Ресурси:
Секретаріат РКБТ ВООЗ (вся інформація стосовно РКБТ та Протоколів https://fctc.who.int/
COP10/MOP3 website https://fctc.who.int/protocol/governance/meeting-of-the-parties/third-session-of-the-meeting-of-the-parties
Всі рішення КС: https://storage.googleapis.com/protocol-mop3/Decisions/index.html