2.10. Еталон практичної навички №10 циклу стажування "Психіатрія". "Уміння встановити множинність діагнозів в мехах осі 1 МКХ-10".

 

 

 

СТАНДАРТ ВИКОНАННЯ

 

 

     Використання багатоосьової класифікації дає ряд переваг як у пацієнтів, що захворіли вперше, з гострими й зворотніми порушеннями, так і у випадках з наявністю стійкого, малокурабельного дефекту. У другому випадку - наприклад, при резидуальних станах шизофренії, грубих органічних ушкодженнях мозку, розумової відсталості тощо її використання необхідно для рішеннях експертних питань, у роботі МСЕК; воно дозволяє формалізовано оцінити, які сфери життєдіяльності (працездатність, здатність до самообслуговування, соціальним взаємодіям тощо) і в якій мірі постраждали. У хворих з зворотніми, курабельними станами застосування многоосьової версії МКХ-10 дає можливість зафіксувати фактори й особливості, які важливо врахувати при проведенні лікування - особливості сімейного й соціального середовища, виховання, супутні соматичні захворювання, спадкову обтяженість, ступінь комплайенсу, особливості особистості й життєвого стилю, шкідливі звички тощо.

    Використання многоосьової форми в динаміці дає можливість оцінити зміни в рівні сімейної, трудової і соціальної адаптації пацієнта, досягнутої в ході лікування за той або інший проміжок часу - тобто його ефективність і при необхідності вносити зміни в лікувальну програму.

    Під терміном «вісь» у цьому випадку розуміється група тих або інших ознак (феноменів), незалежних одна від одної, які класифікуються роздільно.

    Багатоосьова структура МКБ-10 включає три осі, з яких Вісь I -  Клінічні діагнози. По ній реєструються наявні в пацієнта:

              - психічні розлади

              - соматичні розлади

              - розлади особистості

   По цій осі виставляються діагнози наявних у пацієнта на час обстеження розладів і захворювань відповідно до діагностичних критеріїв МКХ-10 (відносно психічних розладів і розладів особистості -  розділ F, відносно соматичних захворювань - по інших відповідних розділах класифікації).

 

 

Необхідні матеріали та обладнання: пацієнт.

 

Оцінка результатів: Вміння встановити діагноз за 1 віссю МКХ-10.

 

Література:

1.     Международная классификация болезней (10-й пересмотр). Классификация психических и поведенческих расстройств: Клинические описания и указания по диагностике. ВОЗ/Пер. с англ. – К.: Факт, 1999. – 272 с.

2.     Евсегнеев Р.А. Многоосевая форма международной классификации психических и поведенческих расстройств 10-го пересмотра (МКБ-10, раздел V): Методические рекомендации / Р.А. Евсегнеев. – Минск: БелМАПО. – 2010.